רגע לפני החתימה: מה בודקים לפני ביצוע עסקת נדל"ן?

במידה רבה, אין עוד רכישה שדומה לרכישה של נדל"ן. מדובר על עסקאות המבוססות על סכומי כסף גדולים, כאשר מה שמאפיין לרוב עסקאות שכאלו הוא הנדירות שלהן: אלו לא עסקאות המתבצעות חדשות לבקרים. על מנת להבטיח כי גם אתם עושים עסקה נבונה, כדאי להיצמד לכמה בדיקות מקדימות שיסירו כל חשש ויבטיחו כי ביצעתם את כל הנדרש מכם. שימו לב כי אין כל חשיבות מה מטרת הנכס ומאיזה סוג הוא – החל מרכישת דירה למגורים, דרך דירה להשקעה ועד נדל"ן מסחרי: הרי שעליכם לבצע את הבדיקות המקדימות המומלצות והחשובות ביותר.

כדאי לדעת כי דילוג על שלב הבדיקות יכול להוליד לא מעט צרות: החל מהפסדים כספיים ועד תחושה של עוגמת נפש קשה. אם יש מקום שבו לא כדאי להקל ראש הוא בשלב הבדיקות המקדימות, שחלק גדול מהן כדאי לבצע עם עורך דין נדל"ן.

מה אתם יודעים על מי שמוכר לכם את הנכס?

הדבר האחרון שתוכלו לחשוב עליו הוא כי מי שמציג עצמו כבעל הנכס אינו בעל הנכס. היו מקרים מעולם בהם מתחזים הציגו עצמם כבעלים של דירות ובתים במעמד עסקאות יד שניה. בכדי להבטיח שאתם עושים את העסקה אל מול הבעלים, הרי שעליכם לוודא אל מול המוכר כי הוא אכן רשום בטאבו. תוכלו לעשות זאת באמצעות השוואה המתבצעת עם פרטי תעודת הזהות אל מול הרישום של לשכת רישום המקרקעין. מדובר על הבדיקה הבסיסית ביותר בעת שאתם מעוניינים לרכוש דירה יד שניה, חנות או כל נכס אחר.

בנוסף, באמצעות הטאבו, אתם יכולים ללמוד גם על הנכס בו אתם מתעניינים. לא אחת היו עסקאות מכירה בהן הובטחו לקונים שטחים נוספים כדוגמת חניה ומחסן, אך לאחר עסקת המכירה התחמקו המוכרים מההבטחות תוך שהם טוענים כי דובר באי הבנה. על כן, נסו ללמוד דרך הטאבו האם החניה, עליית הגג או המחסן אכן שייכים לדירה הספציפית בה אתם מתעניינים. כמו כן, הטאבו יכול לשקף בפניכם גם מקרים פחות סימפטיים כמו הערות על חובות או שעבודים וכדומה.

החשיבות של בדיקות תכנוניות

כשאתם מתעניינים ברכישה של נכס, כל מה שמעניין אתכם בשלב הראשוני הוא למצוא את דירת החלומות שלכם ובחיפוש זה מושקעת כל האנרגיה שלכם, ובצדק. אחרי שאכן מצאתם את הנכס שעונה על הדרישות שלכם, כדאי להתחיל לבצע את הבדיקות כאשר אחת מהן היא בדיקה תכנונית. בדיקה זו אמורה לשקף לכם האם הנכס בו אתם מתעניינים נבנה על פי היתר, האם יש בו חריגות, האם השימוש המותר תואם את השימוש הנוכחי, האם אחוזי הבניה בנכס נוצלו או שנותרה זכות נוספת, האם ישנם הליכים כנגד בעלי הנכס וכדומה. חשוב מאד לבצע בדיקות מסוג זה לפני החתימה ולא לאחריה.

רגע לפני החתימה: תנאי העסקה

אתם חותמים את החתימה שלכם בקלות דעת מספר פעמים ביום במעמד ביצוע עסקאות, אך בעת שאתם מבצעים עסקה שכזאת עליכם להבטיח כי אתם בודקים לעומק את הסכם המכר. ככלל, כדאי מאד לחבור אל עורך דין מטעמכם שינסח את הסכם המכר בצורה שיוויונית עם נטייה מובהקת לטובתכם ולזכויות שלכם. לא מעטים רוכשי נדל"ן שהסתפקו בחוזים סטנדרטים לכאורה, אך מעיון בהם התגלו סעיפים המקשים מאד על הצד הרוכש.

בעת שאתם חוברים אל עורך דין, הוא יוכל לבדוק את ההסכם הקיים הניתן לכם על ידי המוכר, ובמקרים בהם ההסכם אינו מגן עליכם, יכתב הסכם המבוסס על נוסח חדש. עורך הדין ידאג למסדר תשלומים נוח והוגן, התחייבות לתאריך פינוי הנכס, תוך דגש על סעיפים שיבטיחו עסקה בטוחה ושקופה, עם מינימום של סיכונים. חשוב להבין כי בדיקת הסכם המכר הינה רלוונטית וחשובה גם בעת שאתם רוכשים נכס מיד שניה, וגם בעת שאתם מתנהלים אל מול קבלן.

לעתים, ישנה נטייה לחשוב כי חתימה אל מול קבלן לא מצריכה את בדיקת המסמכים השונים, בין היתר מאחר ומדובר על הסכם עדכני הניתן על ידי חברה מקצועית ומכובדת. זיכרו כי עליכם להבטיח בדיקה של כל הסעיפים ולתקן אותם בסיוע עורך דין במקרים הנדרשים. את עסקת הנדל"ן שלכם תעשו בראש שקט.

ליצירת קשר מלאו פרטים

 או התקשרו 072-394-5434

מענה תוך זמן קצר

ליצירת קשר מלאו פרטים:

*שדה חובה

צור קשר

ליצירת קשר התקשר 072-394-5434

מענה תוך זמן קצר

או השאר פרטים: