חוק המכר (דירות) תיקון מספר 9

רעידת אדמה נוספות בעולם הנדל"ן. בימים האחרונים (30.6.2022) אושרה בכנסת, בקריאה שנייה ושלישית, ההצעה לתיקון מספר 9 לחוק המכר (דירות).

מי שקידמו את ההצעה היו שר הבינוי והשיכון מר זאב אלקין ומשרדו.

התיקון נוגע בעיקר למי שמבקש לרכוש דירה יד ראשונה מקבלן.

עיקרי התיקון הם:

הגבלת הצמדת מחירי הדירות – היום, נהוג להצמיד את מחיר הדירה כולה למדד תשומות הבנייה. כתוצאה מכך, רוכש דירה משלם את עליית המדד על כל רכיבי מחיר הדירה, גם על אלו שאינם מושפעים מהמדד דוגמת: מחיר הקרקע, הרווח היזמי והמע"מ.

על פי התיקון לחוק, חברות הבנייה יוכלו להצמיד למדד רק עד 40% ממחיר הדירה. הסכום הראשון שישולם עם כריתת חוזה המכר לא יוצמד כלל, ובכל מקרה תשלומים שלא יפחתו מ-20% ממחיר הדירה לא יוצמדו למדד כלל.  מכאן שרק עד 40% ממחיר הדירה יוצמד למדד.

בנוסף, לא ניתן יהיה להצמיד את מחיר הדירה למדד לאחר מועד המסירה שנקבע בחוזה, גם במקרה שהדירה תימסר באיחור.

פיצוי בגין איחור במסירת דירה – הצעת החוק מצמצמת את הפטור מתשלום פיצוי לרוכש דירה במקרה של איחור במסירתה רק למקרה שבו האיחור נבע ממעשה או מחדל של הרוכש או למקרה בו החוזה סוכל.

בנוסף, על פי התיקון לחוק, במקרים בהם:

  • הדירה תימסר באיחור של חודש ועד ארבעה חודשים, הקבלן יצטרך לשלם פיצוי בגובה שכר דירה מלא (100%);
  • במקרה של איחור של חמישה חודשים ועד עשרה חודשים הקבלן ישלם לקונים תשלום חודשי בשיעור של 125% משכר דירה באזור;
  • על כל איחור שמעבר לעשרה חודשים יוטל פיצוי בגובה 150% משכר הדירה באזור.

הרעיון שעמד מאחורי התיקון היה הרצון להגביר את הוודאות, לקבע כמה שניתן את מחיר הדירה ולחסוך לרוכשים הרבה כסף.

תחולת החוק – נקבע, כי התיקון יכנס לתוקף תוך 7 ימים ממועד פרסומו ויחול על החוזים שייחתמו החל מיום כניסתו לתוקף. על החוזים שנחתמו כבר יחולו הוראות חוק המכר טרם התיקון.

אנו ערים לאחרונה למגמה לפיה, הרוכש הופך להיות מוגן יותר ויותר ורוב האחריות מוטלת על מוכר הדירה, בין אם מדובר בדירה מיד ראשונה מקבלן ובין אם מדובר בדירה מיד שניה שם בוטלה החזקה של יזהר הקונה ועל הקונה אין (כמעט) שום אחריות לבחינת מצבה של הדירה.

כיצד ישפיע תיקון זה על שוק הדיור בישראל? ימים יגידו. לעניות דעתנו הקבלנים פשוט יעלו את מחירי הדירות כדי לגלגל את הסיכון באיחור ו/או בעליית המדד על הרוכש מראש.

משרדנו מתמחה בתחום הנדל"ן וליווי של רוכשי דירות מקבלן. משרדנו מעניק לכל רכוש עו"ד נדל"ן צמוד אשר ילווה אותו בעסקה כה חשובה זו.

לפגישת ייעוץ התקשרו.

ליצירת קשר מלאו פרטים

 או התקשרו 072-394-5434

מענה תוך זמן קצר

ליצירת קשר מלאו פרטים:

*שדה חובה

צור קשר

ליצירת קשר התקשר 072-394-5434

מענה תוך זמן קצר

או השאר פרטים: