תביעות כספיות, הן תביעות שמטרתן להסדיר דרישה כספית כזאת או אחרת. תביעה כספית מוגדרת ככזאת הניתנת לכימות בגין פיצוי או חוב כספי. רוב התביעות האזרחיות/מסחריות המוגשות לבתי המשפט הינן תביעות כספיות.

בישראל, ניתן להגיש תביעות כספיות עד סכום מסוים לבית משפט לתביעות קטנות. בבית משפט לתביעות קטנות, התובע מייצג את עצמו בפני השופט, ללא מעורבות של עורך דין. למרות זאת נוהגים תובעים רבים הניגשים לבית משפט לתביעות קטנות להתייעץ מראש עם עורך דין בכדי למקסם את סיכויי ההצלחה של התביעה. הזכות לפנות לבית משפט לתביעות קטנות שמורה לאזרחים בלבד וחברות מסחריות אינן יכולות להשתמש בה.

כאשר מדובר בסכום הגדול מהסכום הנדון בבית משפט לתביעות קטנות, התביעה הכספית נעשית גם היא בבית משפט שלום, אלא שבמקרה כזה עורך דין מקצועי המתמחה בנושא, מייצג את התובע. גם הנתבע כמובן מיוצג באמצעות עורך דין, כאשר כל אחד מהצדדים מנסה להוכיח את צדקתו.

תביעות כספיות מוכרות

ישנם סוגים רבים של תביעות כספיות הנדונות בבית משפט: תביעות לפיצוי בגין הפרת הסכם, תביעה בגין רשלנות רפואית, תביעה בגין אי תשלום חובות, הפרת חוזה, ליקויי בניה וכו'.
קיימים שלושה סוגים של סדרי דין בהם ניתן להגיש תביעה כספית:
• סדר דין רגיל- זהו סדר הדין הנפוץ ביותר. במקרה זה, הנתבע צריך להגיש כתב הגנה לבית המשפט, בתוך שלושים יום מהגשת התביעה.
• סדר דין מקוצר- מיועד למקרים בהם קיימת ראיה בכתב לזכאותו של התובע. לכן הנתבע אינו זכאי להתגונן, אלא אם כן קיבל את רשותו המפורשת של בית המשפט להגנה.
• סדר דין מהיר- מיועד לתביעות של עד סך של 75,000 ₪. בתביעה מסוג זה הדיון הינו מקוצר ומטרתו להקל על העומס בבתי המשפט. במקרה שהתביעה אינה מתבררת במהירות רשאי בית המשפט בכל שלב להורות על העברתה לסדר דין רגיל.

בכל מקרה, הצלחתה של תביעה כספית, מכל סוג, מותנית בכך, שהתובעים מכירים היטב את החומר, מבצעים עבודת רקע מעמיקה וכל הטענות ערוכות ומסודרת באופן בהיר וברור לבית המשפט. תביעה שמוגשת באופן חובבני או רשלני, עשויה להיכשל במבחן בית המשפט ולגרום לתובע עוגמת נפש מרובה. מומלץ לפנות לעורך דין לקבלת ייעוץ לפני פתיחת תיק בבית משפט.

ליצירת קשר מלאו פרטים

זמינות מיידית: 072-394-5434

מאמרים אחרונים

התחברו אלינו

ליצירת קשר מלאו פרטים

 או התקשרו 072-394-5434

מענה תוך זמן קצר

ליצירת קשר מלאו פרטים:

*שדה חובה

צור קשר

ליצירת קשר התקשר 072-394-5434

מענה תוך זמן קצר

או השאר פרטים: